Музейний форум. Українські та польські музеї під час російського вторгнення: досвід, співпраця, солідарність.
П’ята Київська бієнале - міжнародна подія, що відбувалась в період з жовтня 2023 року по 2024 рік в Києві, Івано-Франківську, Ужгороді, Відні, Варшаві, Любліні та Берліні.
Вона була задумана як загальноєвропейський захід з розосередженими виставками та публічними програмами в багатьох містах України та Європейського Союзу, що здійснюється у співпраці з найважливішими інституціями, пов’язаними з сучасним мистецтвом.
Під час конференції представники музеїв зі Львова, Києва, Харкова, Дніпра, Слов’янська, Старобільська, Охтирки та Хмельницького представили свою діяльність в умовах воєнного часу.
Мета зустрічі – обмін знаннями та досвідом функціонування під час війни та обговорення з польською музеологічною спільнотою того, яку форму може набути міжнародна музеологія після російського геноциду в Україні, як війна змінила сприйняття сучасної музеології та потребу задокументувати поточні події та як вона вплинула на функціонування польських музеїв.
«Українська музеологія військового часу: навчились працювати та не лише виживати в умовах війни, озброїлись генераторами, пальним, дровами, павербанками та старлінками перед зимою, а також вчимось справлятись із новою соціальною функцією музею. Зберігати пам'ять та сімейні реліквії, організовувати меморіальні події, які прямо дуже болять, працювати із родинами, які пережили втрати рідних, забезпечити інклюзивність. Деколи – бути терапевтами. Працювати в умовах тотального скорочення кошторисів на утримання установ та команди. Залишатись вірними професії.» – Ольга Гончар
Модераторка Ольга Гончар, кураторка форуму, директорка Музею «Територія Терору»
Мови: українська та польська з синхронним перекладом.
Учасниці та учасники:
- Мілена Чорна, Національний музей історії України у Другій світовій війні (Київ);
- Докторка
Пауліна Флор’янович, директорка Національного інституту музеології та охорони колекцій (Варшава);
- Докторка
Катажина Гуральчик, директорка Інституту охорони спадщини (Краків);
- Ольга Гончар, директорка музею Території Терору (Львів), ініціаторка створення Музейного кризового центру (Львів), співзасновниця ГО «Новий музей» та Фонду культурної спадщини України;
- Євгенія Калугіна, директорка Слов'янського краєзнавчого музею (евакуйована);
- Іванна Килюшик, координаторка Центру зустрічей Українського дому (Варшава);
- Мілованова Олеся, директорка Луганського обласного краєзнавчого музею (двічі евакуйована, Луганськ–Старобільськ–Львів);
- Міщенко Людмила, директорка краєзнавчого музею (м. Охтирка);
- Олена Михайловська, директор Хмельницького обласного художнього музею (м. Хмельницький);
- Юлія Пісчанська, директорка Національного історичного музею ім. Дмитра Яворницького у Дніпрі. (Дніпро);
- Доктор
Пьотр Рипсон, голова Польського національного комітету Міжнародної ради музеїв ICOM Польща;
- Ольга Сало, заступниця генерального директора Національного музею Революції Гідності (Київ), коордиаторка проектів Центру порятунку культурної спадщини (Київ);
- Ольга Сошнікова, директорка Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова (Харків;)
- докторка хаб.
Марта Шунєвич-Стемпень, професорка Військово-морської академії ім героїв Вестерплатте; Відділ командування та військово-морських операцій.
Фото з події
Фото надані організаторами події
Slide title
Write your caption here
Button
Slide title
Write your caption here
Button
Slide title
Write your caption here
Button
Фото з події
Фото надані організатором
Button
Slide title
Write your caption here
Button
Slide title
Write your caption here
Button
Slide title
Write your caption here
Button
Slide title
Write your caption here
Button
Slide title
Write your caption here
Button
Slide title
Write your caption here
Button
Колонка Ольги Гончар на УП. Життя про форум: https://life.pravda.com.ua/columns/2023/11/20/257808/
Проєкт відбувся в рамках Київської бієнале 2023. Київська бієнале – це міжнародний форум мистецтва, знання та політики, що об'єднує виставки та дискусійні платформи. Бієнале застосовує міждисциплінарну перспективу на перетині гуманітарних наук, соціально-ангажованого мистецтва та політичного активізму, щоб осмислювати ключові проблеми сучасного світу. Бієнале організовує Центр візуальної культури.
Київська бієнале 2023 проходить у співпраці та за підтримки: Асортиментна кімната, резиденція «Вибачте, номерів немає», Департамент культури Відня, Інститут наук про людину (IWM), Міністерство культури та інформаційної політики України, Музейний кризовий центр, Музей сучасного мистецтва у Варшаві, Національний центр Олександра Довженка, Федеральне міністерство мистецтв, культури, громадської діяльності та спорту Австрії, Ars Electronica, ERSTE Foundation, Foundation for Arts Initiatives, Galeria Labirynt, Goethe-Institut, Lentos Kunstmuseum Linz, L’Internationale, M HKA (Музей сучасного мистецтва в Антверпені), MuseumsQuartier Wien, mumok, Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien, проєкт Other Edges (hablarenarte, KAIR, MeetFactory, Центр візуальної культури), Sigrid Rausing Trust,
tranzit.at,
tranzit.org (Братислава, Будапешт, Бухарест, Відень, Клуж, Прага, Ясси) та програма Європейського Союзу Creative Europe.
Партнери заходу: L'Internationale, ICOM Polska
Співфінансується Європейським Союзом
Фінансується з фондів ЄС. Висловлені погляди та думки належать виключно автору чи авторам і не обов’язково відображають погляди та думки Європейського Союзу чи Європейського виконавчого агентства з освіти та культури (EACEA). Ні Європейський Союз, ні EACEA не несуть за них відповідальності.