Проєкт "Поранена культура" Епізод 1. Охтирка
Меморіальний музей тоталітарних режимів, благодійний фонд «Фонд культурної спадщини України», американський технологічний стартап з українським корінням Aspichi Inc. та ініціатива «Музейний кризовий центр» розпочали спільний проєкт #поранена_культура, що має на меті зафіксувати злочини, вчинені проти української культури російськими загарбниками, задокументувати досвід музейних працівників під час війни та запобігти безповоротним втратам культурної спадщини за допомогою сучасних технологій.

Цей проєкт є актом культурного спротиву колоніальним практикам насильницького знищення громадської пам’яті. Він має на меті не лише привернення уваги міжнародної громадськості до культурних втрат в Україні, але й протидію цим втратам за рахунок VR-технологій, що допоможуть зберегти образ музеїв на деокупованих чи прикордонних територіях.
«Для нас цей проєкт важливий тим, що дає можливість почути голоси музейників, уявити, як це – бути музейником на війні, відданим своїй справі – справі збереження культурної спадщини, яка містить історію всього, що відбувалося на нашій землі. Таким чином, зберігаючи минуле, ми пишемо історію сьогодення для майбутніх поколінь. Тому що ця війна – це війна за нашу пам’ять, за те, що і як ми будемо пам’ятати. Тому використовуючи усі класичні і некласичні методи, ми фіксуємо цей досвід роботи наших колег-музейників, і робитимемо все, щоб розповідати світові, як Росія знищує Україну, знищує наші музеї. А також розповідати про те, як ми боремося та перемагаємо», – каже Ольга Гончар, директорка Музею «Територія терору» та співзасновниця БО «Фонд культурної спадщини України».
Ми не можемо повернути розбомблені об’єкти, але можемо зберегти їхні образи та їхню історію для наших нащадків.
Перший епізод знято за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні (м. Київ).